Prezentujemy pierwszy wywiad z cyklu „Rozmowy o szermierce”. O działalności Komisji Równości i Integracji Polskiego Związku Szermierczego rozmawiamy z przewodniczącą dr Mileną Lachowicz.
Skąd wziął się pomysł na powołanie Komisji Równości i Integracji?
Ze świadomości tego, że różnorodność – choć jej nie ma w nazwie komisji – to jest już stały element nie tylko sportu, ale w ogóle współczesnego świata. Musimy umieć się z tą różnorodnością obchodzić. Różne organizacje, związki, kluby, ale też – idąc szerzej – firmy i biznes – muszą umieć w tym funkcjonować i pamiętać, że dobro ogółu ma znaczenie. Skoro takich rozwiązań szuka się w biznesie, to i w sporcie coraz częściej będą powoływane organy stojące na straży pilnowania współczesnych standardów etycznych. Właśnie po to powstała Komisja Równości i Integracji Polskiego Związku Szermierczego.
Jakiego rodzaju tematami będziecie się państwo zajmowali?
Przede wszystkim chcemy promować równość szans. Naszą rolą jest pilnować by w PZS nie było miejsca na jakąkolwiek formę dyskryminacji. Zarówno, jeśli chodzi o płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne czy np. niepełnosprawność. Tu bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie. Bo czym innym są, narzucane z góry, nakazy i zakazy, a czym innym budowanie świadomości i wrażliwości środowiska na te tematy. Trzeba korzystać z takich narzędzi jak kampanie edukacyjne czy szkolenia dla trenerów i zawodników, działaczy, administracji itd. Chętnie korzystamy z wiedzy i doświadczeń innych, także zagranicznych, organizacji sportowych np. MKOl. Chcemy wdrażać dobre praktyki, żebyśmy się ani nie wstydzili, ani nie bali mówić o tej różnorodności.
Na stronie PZS można przeczytać, że będziecie się państwo zajmowali także eliminowaniem mobbingu w sporcie. I to zarówno na zawodach szermierczych jak i w czasie procesu treningowego.
Musimy wszystkim w środowisku mówić głośno i pokazywać, gdzie jest granica, której przekraczać nie wolno, niezależnie od tego jaki przyświeca nam cel. Zachęcamy do asertywności i sprzeciwiania się wszelkim nadużyciom w sporcie.
dr Milena Lachowicz przewodnicząca Komisji Równości i Integracji Polskiego Związku Szermierczego
Z wykształcenia jest pani m.in. także psychologiem sportowym. Czy to ułatwia budowanie relacji i zdobywanie zaufania zawodników?
Na pewno. Jestem też seksuologiem, a wiele nadużyć – nie tylko w sporcie, ale ogólnie – jest związanych z seksualnością człowieka. Oczywiście mogą się też pojawiać nadużycia psychiczne. Częścią z nich będzie niewłaściwa forma komunikacji i dotyczy to nie tylko relacji trener – zawodnik, ale też na linii zawodnik – zawodnik.
Jak wasza komisja ma działać? Czy w założeniu jesteście takim swoistym „telefonem zaufania”, na który sportowcy, trenerzy, działacze mogą się do was zwracać po pomoc?
Tak. Każdemu, kto chce nam zgłosić jakieś naruszenie lub tylko zasięgnąć porady zapewniamy anonimowość. Chcemy, żeby nikt nie miał obaw, że poniesie jakieś konsekwencje tego, że zgłosił nadużycie. My takie zgłoszenie rozpatrzymy wewnątrz naszej komisji i w skrajnych przypadkach takie rzeczy mają trafiać do sądu związkowego. Żeby osoba, która nam zaufa wiedziała, że sprzeciwiamy się nadużyciom i chcemy pomagać osobom poszkodowanym przez takie nadużycia.
dr Milena Lachowicz – psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog, psychoonkolog, terapeuta terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, terapeuta EEG-Biofeedback. Doktor nauk o kulturze fizycznej. Na co dzień łączy pracę badawczo-dydaktyczną z praktyką psychologiczną zarówno kliniczną jak i sportową. W pracy z pacjentem skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu rozwiązań, nie zaś na koncentrowaniu się na analizie problemu.
Kontakt z przewodniczącą Komisji Równości i Integracji Polskiego Związku Szermierczego: millachowicz@gmail.com.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.