W najbliższą sobotę, 14 września obchodzimy Światowy Dzień Szermierki. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Witamy w świecie szermierki”. Z tej okazji Polski Związek Szermierczy podsumowuje najważniejsze sportowe wydarzenia i sukcesy polskich szermierzy w minionym sezonie. A był on dla polskiej szermierki bardzo udany. Tylko w 2024 roku Polscy szermierze, we wszystkich kategoriach wiekowych, sięgnęli po 13 krążków najważniejszych imprez międzynarodowych.
– Światowy Dzień Szermierki to doskonała okazja do podsumowania najważniejszych sukcesów, jakie w ostatnim czasie osiągnęli nasi szermierze. Za nami Igrzyska Olimpijskie i historyczny medal polskiej drużyny szpadzistek. Nasza dyscyplina się rozwija a zawodnicy, którzy reprezentują biało-czerwone barwy na światowych arenach udowadniają, że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość – podkreśla Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego.
Sukces w Paryżu
Podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu polskie szpadzistki sięgnęły po historyczny sukces. Drużyna w składzie: Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk oraz Alicja Klasik wywalczyła brązowy medal. Na olimpijski medal polska szermierka czekała 16 lat, a nasze szpadzistki zapisały kolejną kartę szermierczej historii zdobywając pierwszy olimpijski krążek dla szpady kobiet.
Dużym sukcesem polskiej szermierki było wywalczenie przez floreciski i florecistów kwalifikacji olimpijskiej. Na występ florecistek na olimpijskiej planszy musieliśmy czekać 12 lat. Natomiast polscy floreciści wystąpili na igrzyskach aż po 24 latach. Obie drużyny zakończyły rywalizację na wysokiej szóstej lokacie. W rywalizacji zespołowej kobiet wystąpiły: Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska, Martyna Jelińska, Martyna Synoradzka, a w drużynie mężczyzn: Michał Siess, Adrian Wojtkowiak, Jan Jurkiewicz, Andrzej Rządkowski.
Zawodniczki i zawodnicy w obu broniach rywalizowali jednocześnie także w turniejach indywidualnych. Florecistka, Julia Walczyk-Klimaszczyk zajęła wysoką 9. lokatę w turnieju indywidualnym. Najlepsza w turnieju indywidualnym szpadzistek była Alicja Klasik zajmując 15. pozycję, a wśród florecistów Michał Siess, który uplasował się na 25. pozycji.
Polskie szpadzistki docenione przez kibiców
W minionym sezonie polskie szpadzistki Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska zajęły 9. miejsce w 89. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Polsatu na Najlepszego Sportowca Roku 2023. Zawodniczki zostały docenione przez kibiców za sięgnięcie po złoty medal mistrzostw świata w szpadzie drużynowej kobiet w Mediolanie w lipcu 2023 roku.
Trzy medale na mistrzostwach Europy
W czerwcu, tuż przed najważniejszą imprezą czterolecia szermierze rywalizowali w Bazylei o medale Mistrzostw Europy. Drużyna Polskich florecistek w składzie: Martyna Synoradzka, Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska i Martyna Jelińska wywalczyły wicemistrzostwo kontynentu. Ponadto florecistka Julia Walczyk-Klimaszczyk i szablistka Zuzanna Cieślar indywidualnie sięgnęły po brązowe medale.
Sukcesy młodzieży na światowych arenach
W minionym sezonie na Mistrzostwach Europy w Antalii świetnie spisali się nasi reprezentanci w kategorii U-23, którzy przywieźli dla Polski aż cztery krążki. Mistrzem Europy U-23 został szablista Szymon Hryciuk. W tej samej konkurencji na najniższym stopniu podium stanął Benedykt Denkiewicz. Dwa medale wywalczyła szpadzistka Gloria Klughardt, najpierw zostając Wicemistrzynią Europy w rywalizacji indywidualnej a później, wraz z Zofią Janelli, Karoliną Szymanowską i Kingą Zgryźniak odbierając medal brązowy w rywalizacji drużynowej.
Za nami też wielki sukces podczas Mistrzostw Świata Juniorów młodszych, które odbyły się w Rijadzie. Nasza florecistka Natasza Kuś wywalczyła brązowy krążek.
Podczas mistrzostw Europy Juniorów i Juniorów młodszych, które odbyły się w lutym w Neapolu świetnie spisały się nasze florecistki i szpadzistki. W kategorii juniorów młodszych reprezentantki Polski zdobyły aż trzy medale. Po złoto sięgnęła drużyna florecistek w składzie: Natasza Kuś, Hanna Wojtaś, Aleksandra Nowakowska i Michalina Bartol. Natasza Kuś wywalczyła także brązowy krążek w rywalizacji indywidualnej. Wicemistrzyniami Europy została natomiast drużyna szpadzistek: Oliwia Janeczek, Magda Ratyna, Laura Misiak, Alicja Goczał. W kategorii juniorów na najniższym stopniu podium również stanęły szpadzistki. Zawodniczki wywalczyły brązowy krążek w składzie: Karolina Żurawska, Natasza Kuś, Marta Jakubowska, Amelia Olszewska.
Świetny występ Polaków na Europejskim Festiwalu Szermierczym
Europejski Festiwal Szermierczy, który odbył się pod koniec czerwca w Budapeszcie był wielkim szermierczym świętem młodzieży. W klasyfikacji roczników 2011 i 2010 Polscy sportowcy aż pięć razy stanęli na podium.
W roczniku 2010 wywalczyliśmy trzy medale i wszystkie we florecie. Po złoty krążek indywidualnie sięgnęła Zofia Kociubińska, a po brązowy Olga Pisarewicz. W rywalizacji panów na trzecim stopniu podium stanął Tymon Gałęziewski. Natomiast w roczniku 2011 Polacy zdobyli dwa brązowe medale. W szpadzie na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Sadowy a w szabli Jan Białożyński.
——-
Światowy Dzień Szermierki to wydarzenie, które odbywa się każdego roku w drugą sobotę września pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Szermierczej. Tego dnia sportowcy, krajowe federacje szermiercze, kluby, trenerzy, sędziowie, wolontariusze i fani z każdego zakątka świata angażują się w różnorodne działania i uroczystości, których celem jest popularyzacja dyscypliny na całym świecie.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.