Polski Związek Szermierczy zainicjował kampanię edukacyjną dotyczącą zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Ambasadorką kampanii jest Alicja Klasik – szpadzistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i żołnierz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.
Jednorazowe e-papierosy to dziś prawdziwa plaga, niestety są one szczególnie popularne – ze względu na niską cenę i powszechną dostępność – wśród młodzieży. Skala tego zjawiska jest porażająca. W Polsce rocznie sprzedawanych jest aż 100 milionów sztuk jednorazowych e-papierosów! A klientami są w dużej mierze młodzi ludzie, ponieważ producenci właśnie do nich kierują swoje trujące produkty. Jednorazowe e-papierosy kuszą najmłodszych kolorową szatą graficzną, różnorodnymi smakami (np. owocowe, napojowe). Można je niestety, kupić w większości sklepów spożywczych. Świadomość jak szkodliwe dla zdrowia są te produkty jest bardzo mała. Stąd właśnie pomysł PZS, by wyjść do młodzieży z akcją edukacyjną i apelem o całkowity zakaz handlu elektronicznymi „jednorazówkami”.
– Nałóg nikotynowy w młodym wieku zwiększa ryzyko pozostania palaczem na resztę życia, ponieważ u młodych osób łatwiej dochodzi do rozwoju uzależnienia. Niestety producenci świadomie wykorzystują fakt, że palący nastolatek często staje się przeważnie palącym dorosłym. A statystki są przerażające: ponad 40% nastolatków swój pierwszy kontakt z paleniem ma właśnie poprzez jednorazowe papierosy – zaznacza Alicja Klasik, szpadzistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i ambasadorka kampanii.
Alicja Klasik marzenie o olimpijskim medalu spełniła w wieku 20-stu lat. Jako przedstawicielka młodego pokolenia chce mówić do młodzieży i uświadamiać, że korzystanie z jednorazowych e-papierosów niesie ogromne zagrożenie dla zdrowia. Z badań wynika, że aż połowa 13- i 14-latków już próbowała e-papierosa!
Niestety, niesie to za sobą bardzo poważne konsekwencje: częstotliwość ich używania jest dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych wyrobów. Jeden e-papieros to odpowiednik 2,5-3 paczek tradycyjnych papierosów. Co trzeci uczeń deklaruje, że zużywa e-papierosa w ciągu jednej doby! A to nie jedyne konsekwencje, ponieważ jednorazowe e-papierosy mają także negatywny wpływ na środowisko.
– Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Są one stworzone z plastiku, baterii litowo-jonowych oraz miedzi, a to oznacza, że recykling jest bardzo skomplikowany lub praktycznie niemożliwy – dodaje medalistka olimpijska z Paryża.
Jednorazowe e-papierosy zostały wycofane z rynku już w 30-stu krajach na świecie. Polski Związek Szermierczy wraz z ambasadorką kampanii zachęca młodzież, żeby wycofała je ze swojego życia. Ale to tylko rozpoczęcie akcji społecznej. Serdecznie zachęcamy innych sportowców, kluby sportowe oraz Polskie Związki Sportowe i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się do akcji w słusznej sprawie. Wspólnie podkreślajmy jak szkodliwe jest palenie nie tylko tradycyjnych papierosów, ale tażke podgrzewanie wyrobów tytoniowych oraz vapowanie.
Liczymy, że mocny głos polskiego sportu zostanie usłyszany i wspólnymi siłami trochę zmienimy świat na lepsze – bez jednorazowych e-papierosów. Wykopmy e-pety na aut!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.