Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Szermierze,
Wkraczamy w Nowy Rok 2022, rok dla nas i dla polskiej szermierki ważny, bo Rok Jubileuszowy, w którym będziemy celebrowali 100-lecie powstania Polskiego Związku Szermierczego. Nasz Związek został bowiem założony wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to 28 maja 1922 roku we Lwowie przedstawiciele klubów szermierczych postanowili utworzyć organizację zrzeszającą polskich szermierzy, a pierwsze Walne Zgromadzenie tej organizacji, już właśnie Polskiego Związku Szermierczego, wybrało pierwszy Zarząd, w skład którego wchodzili przedstawiciele pięciu działających wówczas sekcji szermierczych. Bardzo szybko PZS zyskał uznanie na arenie krajowej i międzynarodowej; jeszcze tego samego roku został przyjęty do Związku Polskich Związków Sportowych w charakterze członka zwyczajnego, a rok później do Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Od tego czasu organizacja ta prężnie się rozwijała, zrzeszając coraz więcej klubów oraz zawodniczek i zawodników z całej Polski.
Mówi się, że 100 lat obchodzi się tylko raz, co ma podkreślać rangę tej rocznicy i powód do szczególnie uroczystego jej obchodzenia. My również w całym rozpoczynającym się dzisiaj 2022 roku zamierzamy ją wspólnie celebrować, organizując centralne i okręgowe uroczystości oraz inne wydarzenia z udziałem sportowców, trenerów, działaczy, sędziów szermierczych oraz wszystkich fanów i sympatyków tej pięknej dyscypliny sportu. Będzie więc okazja do wspólnego spotkania z naszymi medalistami Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy, będziemy najlepszych honorować odznaczeniami państwowymi i medalami związkowymi, a przede wszystkim organizować pod hasłem obchodów Jubileuszu największe rozgrywane w naszym kraju w 2022 roku zawody, takie jak Puchary Świata seniorów i juniorów oraz Mistrzostwa Polski. Ważne, abyśmy traktowali te obchody jako święto nas wszystkich, w tym zarówno tych, którzy już skończyli karierę zawodniczą, ale sercem lub swoją późniejszą aktywnością ciągle są związani z szermierką, jak również tych, którzy dopiero stawiają w niej pierwsze kroki (a właściwie uczą się pierwszych wypadów) i przed którymi kariera sportowa stoi otworem. Jednym słowem, niech to będzie święto wszystkich, dla których szermierka jest najpiękniejszą i najważniejszą dyscypliną sportową, której często poświęcili całe swoje sportowe, a nierzadko i zawodowe życie. W czasie obchodów Jubileuszu nie możemy też zapomnieć o tych szermierzach, fechmistrzach i działaczach, którzy już odeszli, ale swoim zaangażowaniem tworzyli i rozwijali Polski Związek Szermierczy.
Pragniemy jednak, aby ta znamienna rocznica była nie tylko powodem do świętowania i wspomnień, ale żeby dawała mocny impuls do rozwoju szermierki w następnym stuleciu. Głównym przesłaniem Jubileuszu powinno być zatem pokazywanie silnych związków pomiędzy tradycjami i sukcesami polskiej szermierki a pozytywnymi współcześnie wartościami, takimi jak honor, piękno i szlachetność rywalizacji, dążenie do sukcesu, szacunek dla przeciwnika. Chcemy w ten sposób nie tylko popularyzować szermierkę oraz zachęcać dzieci i młodzież do jej uprawiania, chociaż z pewnością zawsze był i nadal jest to ważny cel działalności Polskiego Związku Szermierczego, ale także edukować poprzez sport i pokazywać młodym ludziom wzorce postępowania, starszych zaś zaprosić do wspierania i kibicowania szermierzom. W ten sposób Jubileusz 100-lecia PZS jest ważny nie tylko dla polskiej szermierki, ale powinien się wpisać w świadomość naszych współobywateli, przywiązanych do tradycji białej broni. Jak znaczący z tego punktu widzenia jest to Jubileusz świadczy fakt, że honorowy patronat na jego obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak zwykle przy jubileuszach wypada złożyć dostojnemu Jubilatowi życzenia. W imieniu Zarządu Polskiego Związku Szermierczego chciałbym więc życzyć nam wszystkim, aby polska szermierka w rozpoczynającym się właśnie drugim stuleciu osiągała jeszcze większe sukcesy sportowe i organizacyjne, niż w pierwszych stu latach, kiedy to – począwszy od Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. – nasi szermierze wywalczyli 190 medali olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Życzę obecnym i przyszłym zawodniczkom i zawodnikom tryumfów i satysfakcji na planszach całego świata. Zacznijmy od Paryża! Życzę także wszystkim zdrowia i dobrej formy sportowej.
Tadeusz Tomaszewski
Prezes PZS
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.