Saint-Maur, Poznań, Acapulco, Belgrad oraz Tauberbischofsheim – to miasta, które w sezonie 2021/2022 będą gospodarzami zawodów Pucharu Świata w Florecie Kobiet (w światowym cyklu znajdują się jeszcze dwa turnieje na poziomie Grand Prix). W stolicy Wielkopolski, tej rangi turniej odbędzie się pierwszy raz w historii.
Zorganizowanie Pucharu Świata w hali Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu było wielkim marzeniem Mateusza Witkowskiego. I chociaż wiedział, że Międzynarodowa Federacja Szermiercza i Polski Związek Szermierczy przyznały organizację Klubowi Uczelnianemu AZS UAM Poznań, to nie zdążył się tą informacją pochwalić… Jego bracia, Łukasz i Andrzej Witkowscy oraz współpracownicy postanowili podjąć się tego wyzwania i z myślą o tragicznie zmarłym, chcą dokończyć Jego dzieło.
Zawody Pucharu Świata w Poznaniu będą trwały trzy dni. Każdy kraj może zgłosić maksymalnie 12 reprezentantek. Polska, jako gospodarz ma prawo do zgłoszenia 20 florecistek.
W piątek, 14 stycznia, odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego. Awansuje do niego 48 zawodniczek, które wraz z rozstawioną szesnastką (według rankingu FIE) będą w sobotę walczyć o medale. W niedzielę, 16 stycznia, odbędzie się turniej drużynowy. Podobnie, jak we wszystkich pozostałych zawodach w cyklu Pucharu Świata, tak i w Poznaniu, zawodniczki będą rywalizowały o punkty do światowego rankingu. To ważne w kontekście walki o kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Paryżu. Już teraz wiadomo, że na planszach w hali na Morasku zobaczymy największe gwiazdy światowego floretu. Swój udział potwierdziły m.in. reprezentacje Włoch, USA, Chin, Japonii, czy Niemiec, a właśnie zawodniczki z tych krajów zajmują obecnie czołowe miejsca w rankingu FIE. Jest więc szansa, że do Poznania przyjadą medalistki olimpijskie z Tokio, złota Lee Kiefer (USA), czy srebrna i brązowa, Rosjanki Inna Gracheva (znana pod panieńskim nazwiskiem Deriglazova) i Larisa Korobeynikova. Zawody będą szczególnym wydarzeniem dla polskich florecistek, zwłaszcza dla poznańskich. Siedem pierwszych miejsc w rankingu Polskiego Związku Szermierczego zajmują reprezentantki poznańskich klubów.
“Bardzo się cieszę, że te zawody będą w Poznaniu. Nigdy wcześniej w tej radze tutaj nie walczyłyśmy. Na pewno będzie fajna atmosfera, bo przyjdą nasi znajomi, rodziny. Jestem przekonana, że będzie to także wyjątkowe wydarzenie dla kibiców. Pamiętam choćby Poznańską Galę Floretu, oprawę tego turnieju, wspaniałą organizację, a przecież tamte zawody też organizował KU AZS UAM Poznań” – mówi aktualna mistrzyni Polski, Julia Walczyk (KU AZS UAM Poznań). W podobnym tonie wypowiada się nasza olimpijka z Tokio, Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań): “To będą dla nas szczególne zawody. Przede wszystkim dlatego, że u nas w domu, ale także dlatego, że miałyśmy bardzo długą przerwę od startów. Wróciłyśmy na plansze podczas niedawnego Pucharu Świata we Francji, gdzie pokazałyśmy, jako drużyna, że jesteśmy bardzo blisko czołówki i możemy wygrać z każdym. Bardzo liczę na kibiców, bo to jedna z nielicznych okazji do tego, by dopingować nam na żywo. Nie mogę się już doczekać.”
Polska drużyna udanie zainaugurowała nowy sezon. W grudniowych zawodach Pucharu Świata we francuskim Saint-Maur, biało-czerwone zajęły 5. miejsce. W walce o awans do strefy medalowej, jednym punktem uległy Rosjankom. W walce o miejsca 5-8 odniosły cenne zwycięstwa nad Amerykankami i Chinkami. Polki walczył w składzie: Julia Walczyk (KU AZS UAM Poznań), Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań), Hanna Łyczbińska (KU AZS UAM) oraz Martyna Długosz (KU AZS UAM). W turnieju indywidualnym wzięło udział 12 naszych reprezentantek, do drabinki głównej awansowały trzy: Martyna Jelińska, Julia Walczyk i Julia Chrzanowska. Najlepszą z nich była Jelińska, która uplasowała się na 19. pozycji.
Puchar Świata w Poznaniu będzie pierwszym turniejem, w którym oficjalnie naszą reprezentację poprowadzi nowy selekcjoner floretu kobiet, Piotr Majewski. Szkoleniowiec zastąpi Pawła Kantorskiego w dniu 1 stycznia 2022 roku. Cały cykl przygotowań do tych zawodów, jak i do nowego sezonu były dziełem dotychczasowego trenera, Pawła Kantorskiego.
Chociaż KU AZS UAM Poznań wielokrotnie był już gospodarzem zawodów szermierczych wysokiej rangi, m.in. Europejskiego Festiwalu Szermierczego, Pucharu Europy Kadetów, czy Poznańskiej Gali Floretu, to organizacyjnie musi się wspiąć na wyżyny. Członkowie Komitetu Organizacyjnego Zawodów szacują, że do Poznania przyjedzie prawie 200 florecistek z 50 państw. “Na potrzeby rywalizacji, w hali UAM zainstalowanych zostanie aż 13 plansz szermierczych. Na trybunach będzie dostępnych 800 miejsc, część z nich będzie udostępniona kibicom, dla których będzie przygotowane osobne wejście. Sytuacja pandemiczna zmienia się dość dynamicznie, dlatego nie można wykluczyć, że w tym obszarze zajdą zmiany” – tłumaczy Bartosz Hekiert, dyrektor turnieju. I dodaje: “Jako organizator jesteśmy zobligowani do przestrzegania zasad covidowych. Wszystkie zawodniczki, trenerzy, sędziowie, delegaci, w hotelu zarezerwowanym przez nas dla uczestników, zostaną przed zawodami poddani testom na koronawirusa. Tam też odbędzie się kontrola broni, aby uniknąć konieczności wcześniejszego przyjazdu zawodniczek na halę.”
Puchar Świata w Florecie Kobiet w Poznaniu zostanie zorganizowany w ramach współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KU AZS UAM Poznań), Miasta Poznań (Wydziału Sport UMP), Polskiego Związku Szermierczego, Światowej Federacji Szermierczej oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Zawody będą transmitowane przez TVP3 Poznań oraz TVP Regionalna (najważniejsze walki turnieju indywidualnego oraz drużynowego). W sobotę transmisję zaplanowano w godzinach 18.50 – 20.30, w niedzielę 18.50 – 19.50. Wszystkie pojedynki turnieju będą dostępne w transmisji online.
RAMOWY PROGRAM TURNIEJU:
piątek, 14.01.2022
- 10.00 – początek turnieju eliminacyjnego
sobota, 15.01.2022
- 10.00 – początek walk w turnieju głównym indywidualnym
- 19.00 – walki medalowe
niedziela, 16.01.2022
- 10.00 – początek walk w turnieju drużynowym
- 19.00 – walki medalowe
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.